Egyre több a problémás gyermek olvassuk, halljuk a különböző médiákban. Széttárjuk a kezünket és hárítunk a családra, óvodára, iskolára, társadalomra. Mindenki másra próbálja irányítani a felelősséget és valahol mindenkinek igaza van, mert több igazság is létezik. De Te szülő vagy és akkor tudsz gyermekednek a legtöbbet segíteni, ha nem hárítasz, hanem megpróbálsz szülőként elég jó stratégiákat kiépíteni, hogy Te legyél a biztos pont gyermeked életében ebben a bizonytalan világban. Hogyan válhatsz biztos ponttá? Nélkülözhetetlen a csemetéd/csemetéid és a Te sajátos kapcsolatod a megfelelő közegetek ez a szülői nevelés biztos alapja a kötődő kapcsolatnak.
A születés pillanatától ez fizikai természetű. Az újszülötted beléd kapaszkodik, hogy védelmezd tested melegével és tápláld, egységgé váltok újra, hiszen születése előtt is egyek voltatok. Ez a kötődés később optimális esetben érzelmi, majd lelki kötődéssé, érzelmi biztonsággá válik.
Miért fontos, hogy Te legyél a biztos pont a gyermeked életében?
A biztos pont olyan, mint a növényeket éltető gyökérzet. Elvetsz egy magvacskát szüksége van tápanyagra, ideális hőmérsékletre és fényre. Az a hely, ahol a megfelelő feltételek révén egészséges egyénné cseperedik, kivirágzik. Ahhoz, hogy virágzás legyen az elsődleges szocializációs közeg, a család tehet a legtöbbet. Ha a gyermeknek megvan a megfelelő érzelmi biztonsága a családban, olyan ez számára, mint egy lelki védőháló a felnőtté válás folyamatában. A gyermeknek szüksége van biztos tájékozódási pontokra, hogy helyes irányba haladjon, ha ez nincs meg irányt téveszt. Kamaszkorban, amikor az átpártolás időszaka van a fejlődésben a felnőttek helyét átveszik a kortárscsoportok. Ebben a periódusban, ha nem alakult ki a családban a biztonságot jelentő kötődés olyan káros viselkedési minták, szokások jelenhetnek meg illetve olyan közösségekhez csapódhat a gyermek, amely torz kötődést jelenthet a fiatal számára. Azért, hogy a csoportnormáknak megfeleljen képes önrontó magatartásformákat felvenni, alkohol, drog, bűnözés. Optimális esetben olyan baráti társaságot választ a fiatal, amelynek értékrendje hasonló a családban „megágyazott” mintával, ha mégis eltévedne tudja hová lehet visszafordulni támogatásért, megtalálja a biztos pontot a családot.
Hogyan válhatsz biztos ponttá?
1. A legalapvetőbb a feltétel nélküli szeretet. Tudom, hogy a legtöbb szülő őszintén szereti a gyermekeit. Tapasztalatom szerint azonban nagyon sokan nem tudják ezt megfelelően kifejezni, és gyermekeik kénytelenek üres szeretet-tankkal élni. Meggyőződésem, hogy a kisgyermekek és a kamaszok helytelen viselkedésének hátterében leggyakrabban az üres szeretet-tank áll – írja Gary Chapman. Mint anya én is megtapasztaltam, hogy ami jó volt az egyik csemetémnek nem volt jó a másiknak. Ahány gyermek annyi entitás. Tudnunk kell jól szeretni.
2. Gyermekünk megértése és megismerése. Figyeljük meg gyermekünket, hogyan és mivel játszik, ha óvodás vagy iskolás kérdezzük meg az őt nevelő pedagógusokat, társak között hogyan viselkedik. Beszélgessünk minél többet vele, szánjuk minőségi időt a gyermekeinkre. Meséljünk a napunkról és ő is elkezdi a nap történéseit mesélni, amíg nem volt velünk. Játszunk kérdezz-felelek játékot és máris sok mindent megtudhatunk. Kerüljük a „Mi volt az ebéd”, „Mi volt ma az óvodában, iskolában” általános kérdéseket.
3. Állítsunk fel szabályokat, amelyeket következetesen betartunk. A korlátok hiánya bizonytalanságot eredményez. Tudnia kell mit vársz el és mit fogadsz el tőle. Ilyen többek között a napi rutin tevékenységek ideje, például lefekvés, étkezés bizonyos viselkedésformák betartatása.
4. Humorérzék, nevetve még nevelni is könnyebb. Derűvel sokkal könnyebb bizonyos szituációkat megoldani. Ez nem a gyermek kinevetése, hanem a vele nevetés legyen.
5. Dicséret, ami a cselekvésre az erőfeszítésre irányuljon, ne a külsőségekre. Lehet, hogy a gyermeked nem a legügyesebb rajzoló, de látod mindent megtesz, hogy elkészítse a házi feladatként feladott rajzot a meséhez. Emeld ki, hogy mennyire igyekezett, milyen szép színeket használt. Írásnál mutasd meg, melyik betűje a legszebb arra irányítsd a figyelmét, így a követendő minta lesz a szeme előtt. Hű ezek mennyire gyönyörűek, ez igen!- meg is jelölheted ezeket.
6. Elfogadás, tolerancia fogadjuk el gyermekünket hibázásaival, tévedéseivel együtt. Hiszen mindenki hibázik. Ha elfogadással él ő is elfogad másokat, ha türelmet kap ő is türelmes lesz másokkal. Nagyon fontos a mai világban a toleranciára nevelés. A türelem szintén elengedhetetlen, hogy azzá váljon gyermekünk amivé válni szeretne. Gyermekeink a saját álmaikat váltsák valóra, ne a mi álmainkat!
7. Merj segítséget kérni, ha valahol elakadtál, bizonytalan vagy ezt ösztönösen megérzi az ember, hogy valami nem úgy működik, ahogy szeretné. Ezzel jót teszel magadnak és gyermekednek is, hiszen mindenki biztonságban érzi jól magát, érzelmi biztonságban ez a biztos pont.